f
2019 Alexandria Sportsman’s Club Athletes of the Year
0
Votes

2019 Alexandria Sportsman’s Club Athletes of the Year

Vaughan, Williams to be inducted into ASC Hall of Fame.

Maggie Vaughan, a St. Stephen’s & St. Agnes graduate and member of the 1993 and 1997 U.S. World Cup Championship lacrosse teams, and former T.C. Williams football, basketball and baseball standout Glenn Williams will be inducted into the Alexandria Sportsman’s Club Hall of Fame at the organization’s Athletes of the Year banquet May 28 at the Westin Alexandria Hotel.

Now in its 64th year, the annual ASC banquet will recognize 35 high school athletes from across the city for both their athletic and academic achievements. Dalonta Williams, an 11-year-old sixth grade honor student at Patrick Henry Elementary School, will be recognized as the Recreation Department Athlete of the Year.

In addition to the Athletes of the Year, an additional 15 high school seniors representing each of the city’s four high schools will be presented with nearly $40,000 in scholarships. Coaches Ally Wagner of T.C. Williams, and Mike Jones of St. Stephen’s & St. Agnes, will each be recognized as a Coach of the Year.

The ASC Awards Banquet will be held May 28 at the Westin Alexandria Hotel, 400 Courthouse Square. A cash bar and registration will begin at 6 p.m. with dinner and awards beginning at 7 p.m. Tickets are $75 and all proceeds support the ASC college scholarship fund.

The Alexandria Sportsman’s Club, founded in 1947, is a nonprofit organization dedicated to the support of local high school athletics and to recognizing the achievements of the city’s young athletes on the field and in the classroom.

For more information or to purchase tickets, visit www.alexandriavasports.org.

Coach Mike Jones

St. Stephen’s & St Agnes

Coach Ally Wagner

T.C. Williams

Litchfield Ajavon

Football

Episcopal

Ibrahim Bangura

Track and Field

T.C. Williams

Caroline Bates

Soccer

T.C. Williams

Alli Boehm

Track and Field

Episcopal

Jesse Bonilla

Rugby

T.C. Williams

Caroline Burnett

Lacrosse

SSSAS

Nicole Carino

Squash

Episcopal

Kayla Cheney

Crew

Bishop Ireton

William Clark

Tennis

SSSAS

Indi Clayton

Softball

SSSAS

Lena Cromley

Softball

T.C. Williams

Adam Elnahas

Crew

T.C. Williams

Yannet Ephrem

Cheerleading

Bishop Ireton

Sydney Foster

Lacrosse

Bishop Ireton

Lydia Greenwood

Swimming

T.C. Williams

Grayson Guest

Climbing

Episcopal

Courtney Holford

Track and Field

T.C. Williams

Gracie Hughes

Tennis

Episcopal

Malcolm Johnson Jr.

Track and Field

SSSAS

Akunna Konkwo

Basketball

Bishop Ireton

Ronan Lauinger

Swimming

T.C. Williams

Kerrigan McCormick

Field Hockey

Bishop Ireton

John Moses

Baseball

Episcopal

Rakeb Roye

Rugby

T.C. Williams

Grace Salmons

Tennis

T.C. Williams

Deion Sanchez-Viafara

Golf

T.C. Williams

Tre Simmons

Cross Country

Episcopal

Tyler Smith

Soccer

SSSAS

William Smith

Wrestling

Episcopal

Charles Thompson

Basketball

SSSAS

Jason Townsend

Ice Hockey

T.C. Williams

Andrew Tyeryar

Lacrosse

SSSAS

Addison Waller

Volleyball

T.C. Williams

Henry Wiedemer

Diving

T.C. Williams

Thomas Williamson

Squash

Episcopal

Dalonta Williams

Recreation Athlete

Patrick Henry ES

Maggie Vaughan

Hall of Fame Inductee

Glenn Williams

Hall of Fame Inductee